שווה לקרוא

בלוז וטיפים לחופש הגדול!

קצת טיפים לחופש הגדול ולמערכות יחסים בכלל...

במבט לאחור אני רואה בבהירות, ממש סרט נע של השנים שחלפו .יולי אוגוסט מתקרבים, הילדים עוד רכים ואני  מתזזת בניסיונות נואשים לתפור "חליפת חופש" מדויקת של קייטנות, שמרטפיות  ובילויים משפחתיים   בתוך לחץ ולו"ז בלתי אפשרי של קריירה, אימהות, זוגיות והכל מתוח עד הקצה.. ובאוויר כל הזמן הדאגה והידיעה שמשיכה/מתיחה  אחת נוספת והייתה חליפה... אז בואו נרגיע (-:

קצת טיפים לחופש הגדול ולמערכות יחסים בכלל...

במבט לאחור אני רואה בבהירות, ממש סרט נע של השנים שחלפו .יולי אוגוסט מתקרבים, הילדים עוד רכים ואני  מתזזת בניסיונות נואשים לתפור "חליפת חופש" מדויקת של קייטנות, שמרטפיות  ובילויים משפחתיים   בתוך לחץ ולו"ז בלתי אפשרי של קריירה, אימהות, זוגיות והכל מתוח עד הקצה.. ובאוויר כל הזמן הדאגה והידיעה שמשיכה/מתיחה  אחת נוספת והייתה חליפה.. אז בואו נרגיע (-:
עם השנים המהלך נעשה הרבה יותר מעניין,כבר אין מסגרות של קייטנות או שמרטפיות, הילדים הפכו לנערים/ות עם כל החבילה המורחבת ומלאת הרגשות שאנו חווים עם ואצל בני הנוער החכמים והמעורבים של היום ? מתח חדש נכנס לתמונה מי החברים שלו ,האם בכלל יש לו כאלה, האם הוא  מסתיר משבר, מה עושים עם התפרצויות, אוקיינוס של רגשות ואיך עוברים את התקופה הזו מבחינה כלכלית , חברתית שלתוכה נכנסים פיתויים רבים:סיגריות אלכוהול ושאר מרעין בישין.
רגע... שכחתי להציג את עצמי: אסתר, אימא לשלושה, מאמנת אישית ומנחת סדנאות. הקטנה בילדיי מסיימת  שמינית  וכן, ביקרתי בכל התחנות של הקטנים:נערים בוגרים וחופש.  בדיעבד, אני יכולה לומר שאני לא חפה מטעויות אך עברתי את המשוכות הללו בהצלחה סבירה.
ועכשיו איך מתמודדים עם התקופות האלה דרך משקפיים בהירות
אציין מס" טיפים בתקווה שיועילו ל"צליחת" החופש בקצת יותר קלות ובהנאה ו..עשויים להתאים  למערכות יחסים בחיים בכלל

1. כשמחליטים בעניין  הקטנים, חשוב להקשיב גם  לדעתם. לבוא עם ראש פתוח  ולראות האם דעתם אינה מסכנת אותם במידה  וזה נשמע בסדר ובטוח, מומלץ  לזרום איתם תחשבו לטווח הארוך, זה יגרום להם להיות עצמאים,נגדיל להם את הביטחון העצמי וניצור שיתוף ודיאלוג איכותי עם ילדינו. עוד תופתעו מרמת הדיאלוג..

2. כולנו צריכים גבולות נקודה. כך שזה בסדר גמור שאנו נדרשים להציב גבולות לילדינו ובחיים בכלל. לפעמים  אנו מנסים לראות עד היכן ניתן למשוך את החבל גם במערכות יחסים האחרות שלנו תכלס, להציב גבולות חשוב לכולם. אך צריך להשתדל לעשות זאת ממקום נכון מקום שקט ובטוח לא מתוך ה"רק אני יודע" . גישה זו  יוצרת אצל הגוזל התנגדות,מרדנות וחוסר הבנת הגבול. חשוב להסביר לשוחח ואולי גם פה תשאלו, תבחנו, תראו ותחליטו אם ניתן לסמוך ואם כן  תשקלו עד איפה ניתן להציב את הגבול ביחד. שוב חזרנו לביטחון העצמי ועצמאות עם הליווי הבוגר והאוהב שלכם.

3. הילדים של היום ,מאוד חכמים, שנונים, מעורבים,שואלים ולעיתים גם מתחכמים.. אל תחפשו במעצור הראשון..היכן הם התחצפו ותחזרו להראות למי יש יותר כוח. תשתמשו בכוחם הנפלא של הדיאלוג וההקשבה. תסבירו שבביתכם לא מדברים כך. תראו דוגמא אישית אחרת    ותזכרו גם אנחנו טועים ,פגענו או נפגענו, אל תיקחו את זה למחוזות לא רצויים. הרי הם לא באמת מתכוונים.

4. המלצה חשובה לכולנו בואו נחליף את הביקורת ולא נשתמש במשפטים פחות מחזקים כדוגמת: " כך לא תצליח אני הבוגר, אני יודעת יותר טוב" וכוי בעיני, עדיף להשתמש במשפטים חיוביים שכוללים מחמאות וחיזוקים. חפשו מה טוב וחזק אצלו/ה ותתמכו שם. קבלו באהבה את המיוחד בילד שלכם כי הוא הכי !
ותזכרו שכל המתנות שאתם נותנים עכשיו הם ארגז הכלים של מחר.

אז לסיכום,מאמינה ומאחלת שהמורים ייהנו מהתקופה הזאת  ויאזרו  כוח ומרץ לשנת לימודים איכותית לילדינו. הילדים ייהנו ,יכבדו גבולות יעריכו את המסרים מהבית וייסבו הרבה כיף ונחת ולכם הורים יקרים מאחלת חופשה קלה מהנה ומחזקת.

שלכם, אסתר בוטביקה
מאמנת אישית ומנחת קבוצות
0523586938