שווה לקרוא

הצורך בתהליך הסדרה של תחום הרפואה המשלימה

הצורך בתהליך הסדרה של תחום הרפואה המשלימה

רפואה משלימה, או רפואה אלטרנטיבית, היא שם כללי למגוון רחב של שיטות טיפול שפותחו בכל קצוות העולם ומהוות חלופה או השלמה לרפואה המערבית הקונבנציונלית. הרפואה המשלימה, המבוססת על העיקרון ההוליסטי והקשר גוף – נפש, כוללת את הרפואה הסינית, לצד שיאצו, טווינה, רייקי, הילינג ועוד, שיטות המתמקדות בתזונה ואורח חיים, שיטות מגע ושיטות מבוססות אנרגיה. בעשורים האחרונים הופכת הרפואה המשלימה למקובלת הרבה יותר על ידי הציבור הכללי והממסד הרפואי, מה שמעלה שאלה לגבי הסדרה של התחום ושל ההסמכה המקצועית של המטפלים בו

רפואה משלימה, או רפואה אלטרנטיבית, היא שם כללי למגוון רחב של שיטות טיפול שפותחו בכל קצוות העולם ומהוות חלופה או השלמה לרפואה המערבית הקונבנציונלית. הרפואה המשלימה, המבוססת על העיקרון ההוליסטי והקשר גוף – נפש, כוללת את הרפואה הסינית, לצד שיאצו, טווינה, רייקי, הילינג ועוד, שיטות המתמקדות בתזונה ואורח חיים, שיטות מגע ושיטות מבוססות אנרגיה. בעשורים האחרונים הופכת הרפואה המשלימה למקובלת הרבה יותר על ידי הציבור הכללי והממסד הרפואי, מה שמעלה שאלה לגבי הסדרה של התחום ושל ההסמכה המקצועית של המטפלים בו.

 

עולם הרפואה המשלימה

עולם הרפואה המשלימה כולל כאמור תורות ושיטות רבות שאת רובן לומדים בתוך לימודי רפואה משלימה בבתי ספר ומכללות ייעודיות. במקביל, חלק מהשיטות לא נלמדות באופן מסודר ויש מטפלים רבים שפיתחו שיטה או למדו לטפל באופנים לא מוסדרים.

 

רפואה משלימה והרפואה הממוסדת

מצד אחד, הרפואה הקונבנציונלית מאמצת די בחום את שיטות הרפואה המשלימה ולראייה הכניסה שלהן לקופות החולים, למכונים טיפוליים רב מקצועיים ולמוסדות נוספים. במקביל, לרפואה הממוסדת יש בעיה עם מטפלים המתיימרים לרפא מצבים בריאותיים, ללא הכשרה רפואית מקובלת ועם הסמכות שלא כוללות יסודות חשובים של מדע הרפואה.

 

הבעיה האמפירית

אחת הבעיות בניסיון להסדיר את ענפי הרפואה המשלימה היא שלא ניתן להכניס אותה לאותן תבניות מדעיות של הרפואה הרגילה. רפואה משלימה מתבססת על זרימת אנרגיה קוסמית (צ'י), שאינה מוכרת על ידי הרפואה המערבית ולפעמים גם על תקשורים ותקשורת עם עולמות עליונים. לצד מי שרואה במטפלים הללו שרלטנים המתחזים לאנשי רפואה, יש לא מעט שמאמינים באיכויות המרפאות של שלל הטיפולים ההוליסטים ומוחים כנגד ההגמוניה הדכאנית של רפואת המערב.

 

בעיית האכיפה

בפועל, גם אם יוסדר התחום ויחוקקו חוקים המחייבים מטפלים הוליסטים בהכשרות מסוימות, יהיה קשה לאכוף את החוק. תמיד יהיו מי שיעניקו טיפולים, גם אם תחת כותרת אחרת שאינה 'רפואה' ולאור האכזבה המתמשכת ממגבלותיה של הרפואה, מספר הפונים לרפואה אלטרנטיבית רק ילך ויגדל.

 

חינוך צרכני

נדמה שהדבר המועיל ביותר לעשות בתחום הוא לחנך את האזרחים לצריכה נבונה של הטיפולים האלטרנטיביים. טוב יעשה אדם, אם יבקש לדעת מהי הסמכת המטפל, מה נמצא בגבולות היכולת של הטיפול ומתי כדי לפנות לרופא רגיל. מודעות וביקורת עצמית שלנו כצרכנים של הרפואה המשלימה, תעלה את ערכם של המטפלים המוסמכים והמיומנים מבלי לפגוע בזכות של כל אחד לבקש סעד גם אצל מטפלים אחרים על פי אמונתו.

 

הסדרה וקבלה

ובכל זאת, מטפלים רבים ברפואה משלימה תומכים בהסדרת המקצוע על פי חוק. הסדרת מעמד הרפואה המשלימה ישלים את התהליך שהתחיל ממילא, של עבודה משולבת של רפואה קונבנציונלית לצד רפואה משלימה במוסדות רפואיים מוכרים. תחת אישור חוקי, תזכה הרפואה המשלימה למקום של קבע בשירותי הרפואה הישראלים ויחסי הגומלין עם הרפואה המוסדית יהפכו מיחסים של עויינות וחשדנות, ליחסים הדדים, בהם כל ענף תורם תרומה ייחודית לבריאות המטופלים.